بهترین تکنولوژی ساخت و مزایای آن

بهترین تکنولوژی ساخت و مزایای آن

بیش از سه میلیون متر مربع پروژه‌های مسکونی، اداری و پارکینگ های طبقاتی از سال 1382 لغایت 1387 در میهن عزیزمان ساخته و به بهره‌برداری رسیده است، سهولت اجرا و همچنین مزایای این سیستم از مهمترین عواملی بوده است که کارفرمایان را به سمت استفاده از این تکنولوژی سوق داده است، با توجه به وسیع شدن این فن‏‌آوری و همچنین تمایل حرکت صنعت ساختمان در این مسیر مطرح شدن فن‏‌آوری فوق در دانشگاه‏‌های کشور موجب ویرایش و ترجمه کتب مختلف سازه‏‌های پیش تنیده در ایران گردیده است، لازم به ذکر است این فن‏‌آوری قبل از تولد در ایران در دیگر نقاط جهان در حال بهره‌‏برداری بوده است و پس از ورود به ایران و رفع نیازهای معماری مانند:

استفاده از ستون‏‌گذاری نامنظم، امکان ایجاد ویدهای بزرگ به اشکال دلخواه، کنسول‏‌های بلند و دال تخت، استفاده از طبقات بیشتر در ارتفاع ثابت و یا رفع نیازهای سازه‏ای مانند بالانس نیروهای ثقلی، حذف ترک‏‌های کششی، حداقل رساندن ابعاد ستون‏‌ها، حذف تیرها، حذف ستون‌‏های میانی، سرعت بالای اجرا، شکل‏‌پذیری بهتر، کنترل ترک‌‏ها، کاهش زمان اجرا، کنترل کیفیت بتن در زمان اجرا ، کنترل کیفیت ساخت در زمان اجرا

و دیگر مزایای آن موجب روی آوردن اساتید دانشگاه‏‌ها به جمع‏ آوری اطلاعات بیشتر و همچنین منابع اطلاعاتی آن در کشور گردیده است. مجموعه‏ ما که در عرصه پیشرفت به کشور در خدمت، اشتغال دارد در سال 1384 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی، خدمات فنی خود را در زمینه‌های، طراحی و اجرایی در بهترین وجه ممکن ارائه می‌نماید. این خدمات شامل آنالیز پروژه‌ها، مقایسه اقتصادی سیستم‌‏های ارائه شده از سمت کارفرمایان محترم با سیستم پیش تنیده، طراحی و اجرای سقف‏‌های پیش تنیده پس کشیده به روش Bonded و Unbonded می‌‏باشد.

امید است در راستای تکامل این مجموعه همکاری خود را با شرکت‏های محترم دیگر گسترده‌تر نماییم.

بتن پیش‌تنیده

اظهارات یوجین فریسینه (Eugen Freyssinet) در سال 1936 میلادی مبنی بر موفقیت ساخت نوعی ماده ساختمانی نوین در صنعت ساختمان بوده است. این ماده نوین با عنوان بتن پیش تنیده، ترکیبی از بتن آرمه بوده که در آن فولاد یا استرند (مفتول فولادی) با تکیه بر بتن کشیده می‏‌شود، حاصل این فرآیند یک سیستم تنش داخلی خود متعادل است. تنش‏‌های کششی بوجود آمده در فولاد یا استرند و تنش فشاری حاصل از بتن عملکرد مقطع بتنی را در مقابل بارهای وارده (خارجی) بهبود می‏‌بخشد.

بتن ماده‌ایست با دوام، مقاوم در برابر آتش‏‌سوزی، اقتصادی، قوی و شکل‏‌پذیر در فشار و همچنین ضعیف و ترد در مقابل کشش. اگر یک عضو بتنی با مقاومت فشاری 35MPa تحت کشش محوری قرارگیرد هنگامی که تنش کششی متوسط وارده حدود 2MPa برسد بتن ترک می‏‌خورد و باربری خود را از دست می‏‌دهد اما اگر همان مقطع بتنی را با استفاده از آرماتورهای طولی (15 درصد از آرماتور 400MPa حــدودا ً120 کیلوگرم در هر متر مکعب) مسلح نماییم، بتن به جای گسیختگی به محض وقوع اولین ترک، عضو تا مادامی که آرماتورهای واقع شده در نواحی ترک‏ها جاری می‏‌شوند به باربری خود ادامه خواهد داد و یا به بیان دیگر مقدار انرژی بیشتری جهت گسستن عضو مورد نیاز می باشد و می‏توان عضو را در شرایط کنونی یک عضو شکل‏‌پذیر سفت نامید با این وجود در اثر ترک خوردگی کاهش قابل ملاحظه‏‌ای در سختی عضو حاصل می‏‌گردد. حال اگر در عضو مورد بحث در حدود 40 گیلوگرم بر متر مکعب آرماتور فولادی و 20 کیلوگرم بر متر مکعب فولاد پیش تنیده با مقاومت بالا استفاده نماییم رفتار نشان داده شده در شکل ج حاصل می‏‌گردد. در واقع 25 درصد فولاد پیش تنیده موجود، بتن را قبل از اعمال بار خارجی تحت پیش فشردگی قرار می‏‌دهد این پیش فشردگی باعث می‏‌شود تا بار خارجی بیشتری نسبت به همان بار اعمال شده در وضعیت قبلی (بتن آرمه) جهت ترک‏‌دهندگی مقطع لازم می‏‌باشد. یکی از موارد حائز اهمیت در آزمایش فوق صرفه‏‌جویی قابل توجه میزان مصرف آرماتور در بتن پیش تنیده نسبت به بتن آرمه می‏‌باشد.

           

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.