مزایای مقطع پیش‌تنیده

مزایای مقطع پیش‌تنیده

  •  بـه دلیل اینکه در اعضــای بتـن پیش تنیده در هر دو حالت بار حداکثر و حداقل، تنش‏‌های زیادی وجود دارد بنابراین می‌بایست نظارت دقیقی بر کیفیت مصالح بکار رفته انجام شود. در سازه‏‌های بتن مسلح و یا فولادی این تنش‌‏ها فقط در حالت بارگـذاری بیشینه رخ می‏‌دهد که به ندرت پیش می‌‏آید، در سازه‏‌های بتن پیش تنیده این تنش ها در تمامی مراحل بارگذاری وجود دارند. به عبارت دیگر شاید بتوان گفت سازه بتن پیش تنیده یک بار پیش آزمایش شده است. به این ترتیب وجود فولاد یا بتن با کیفیت نامطلوب پیش از اینکه سازه وارد مرحله بهره‌برداری شود قابل شناسایی است.


  • از مزایای مهم بتن پیش تنیده نسبت به بتن مسلح آن است که برای یک دهانه و بارگذاری معین، عضو بتنی پیش تنیده کوچکتری لازم می‏‌باشد، این صرفه جویی در بار مرده سازه مخصوصاً در سازه‏‌هایی با دهانه بلند و یا پل‏‌ها که در آن بار مرده سهم بزرگی از کل بار را دارد مهم می‌‏باشد.


  • مزیت مهم دیگر بتن پیش تنیده آن است که، بوسیله پیش تنیدگی مناسب می توان سازه را بدون ترک Crack – Free ساخت، که از لحاظ دوام (مخصوصاً برای سازه‏های نگهدارنده مایعات) و نفوذپذیری مفهوم مهمی را در بر دارد.


  • مزیت دیگر پیش تنیدگی عبــارت است از اینکه پیش تنیدگی مفهوم کنترل تغیر شکل‏‌ها را ارائه می‏‌دهد، یک نیروی پیش تنیده با خروج از مرکزیت، نسبت به مرکز عضو تغییر شکل قائم را بوجود خواهد آورد که معمولاً در خلاف جهت تغییر شکل بوجود آمده توسط بارهای اعمالی می‌‏باشد.


                     

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.